EGIS vacancy search engine

Starszy Asystent/Asystent Projektanta w Branży Torowej M/F

Vacancy details

General information

Organisation

Egis is an international player active in the consulting, construction engineering and mobility service sectors.
We design and operate intelligent infrastructure and buildings capable of responding to the climate emergency and helping to achieve more balanced, sustainable and resilient territorial development.
With operations in 120 countries, Egis places the expertise of its 18,000 employees at the disposal of its clients and develops cutting-edge innovation accessible to all projects.
Improving people's quality of life and supporting communities in their social and economic development, whilst drastically reducing carbon emissions and achieving vital 2050 net zero targets, that's our purpose.

Reference

2023-10493

Position description

Job title

Contract type

Permanent contract

Job description

Zakres obowiązków:
- Przygotowywanie dokumentacji projektowej na każdym etapie projektu (koncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy)
- Projektowanie geometrii układów torowych wraz z profilami podłużnymi, na stacjach i szlakach wraz z odwodnieniem
- Tworzenie przekrojów poprzecznych i podłużnych linii kolejowych
- Wykonywanie prac projektowych zgodnie z obowiązującymi przepisami zasadami wiedzy inżynierskiej oraz oczekiwaniami klienta pod kierunkiem projektanta

Oczekujemy:
- Minimum dwuletnie doświadczenie w projektowaniu
- Dobrej znajomości programów: Microstation/ Rail Track, AutoCad
- Wykształcenia wyższego kierunkowego
- Samodzielności w wykonywanych obowiązkach

Mile widziane:
- Chęć rozwoju i nauki nowego oprogramowania oraz BIM

Profile

Oferujemy:
- Pracę na cały etat lub część etatu w zależności od dostępności
- Umowę o pracę lub umowę zlecenie
- Możliwość nauki specjalistycznego oprogramowania branżowego
- Elastyczne godziny pracy
- Pakiet prywatnej opieki medycznej
- Pracę na projektach polskich oraz zagranicznych (praca w biurze w Warszawie) - Pracę w doświadczonym zespole

Position location

Job location

Europe, Poland

City

Warszawa

Candidate criteria

Minimum level of education required

6-Engineer’s degree

Minimum level of experience required

2-5 years

Languages

English (2- Elementary)